Architektura wnętrz to kierunek studiów, który jest pożądany szczególnie wśród osób wyjątkowo kreatywnych i wrażliwych na piękno, szczególnie związane z aranżacją. Kim właściwie jest architekt? Warszawa czy Kraków – w której metropolii szukać biura projektowego, które spełni nasze oczekiwania? Na czym polega współcześnie praca każdego architekta wnętrz?
Architekt – informacje podstawowe
Architektem wnętrz możemy nazwać osobę, która specjalizuje się w przygotowaniu aranżacji do pomieszczeń w naszych domach, ale także adaptacją starszych obiektów. Żeby wykonywać właśnie ten zawód należy ukończyć studia na kierunku: architektura wnętrz. Te studia najczęściej uruchamiane są na Akademiach Sztuk Pięknych, Politechnikach, ale także prywatnych uczelniach. Czy każdy może zostać architektem? Teoretycznie tak. Jednak żeby być naprawdę doskonałym w swoim zawodzie, należy posiadać pewne niezbędne predyspozycje. Należy wymienić wśród nich: wyobraźnię przestrzenną, ponadprzeciętną kreatywność oraz chęć do ciągłego samodoskonalenia się. To właśnie ta osoba potrafi czynić cuda za pomocą złudzeń optycznych. Przyjrzyjmy się teraz, a czym polega praca każdego współczesnego architekta.
Trzy etapy pracy architekta wnętrz
Realizacja projektu związanego z aranżacją danego wnętrza to tylko ogólne określenie zadania, przed którym stoi dzisiaj każdy architekt. Warszawa, Kraków, Wrocław – nie liczy się miasto, w którym znajdziemy biuro projektowe. Tak naprawdę wszystko zależy od podejścia i profesjonalizmu architekta. Jego praca zasadniczo składa się z trzech etapów:
– przygotowanie układu funkcjonalnego przestrzeni;
– wykonanie projektu koncepcyjnego;
– praca nad projektem wykonawczym (dokumentacja techniczna, kosztorys inwestorski)
Pierwsza część prac każdego architekta skupia się na opracowaniu przestrzeni na rzutach wraz z zaproponowaniem rozstawu oraz usytuowania poszczególnych elementów meblowych i dekoracyjnych. Projekt budowany jest na zasadach ergonomii oraz funkcjonalności. Wizualizacja wnętrza w układzie funkcjonalnym przestrzeni doprecyzowana jest także na podstawie konsultacji ze zleceniodawcą.
Czas na wykonanie projekt koncepcyjnego, który powie już klientowi o wiele więcej niż tylko zarysy przedstawione na rzutach. Architekt wykonuje już teraz wizualizacje wiernie naśladujące rzeczywistą przestrzeń. Zleceniodawca zobaczy już przestrzeń wraz z meblami, kolorami ścian czy elementami dekoracyjny jeszcze przed jej wykonaniem.
Końcowy etap prac architekta wnętrz skupia się na wykonaniu szczegółowego projektu wykonawczego. Zawiera on wszelkie wskazówki związane z projektami położenia: ścian, wykończeń otworów czy oświetlenia. Projekt wykonawczy składa się więc z projektów wyposażenia wnętrz, ale także projektów branżowych związanych z pracami budowlanymi. Architekt zajmuje się również wykonaniem kosztorysu inwestorskiego wraz z wyliczeniami ilościowymi i wyceną. Architekci wnętrz zajmują się nadzorem wszystkich prac oraz spełnianiem wytyczonych wymagań.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *