Architekt wnętrz to wyjątkowy zawód, który przeznaczony jest tylko dla naprawdę uzdolnionych ludzi. Specjalista w kształtowaniu wnętrz architektonicznych musi nie tylko ukończyć odpowiednie studia. Droga do zostania architektem zaczyna się o wiele wcześniej. Jak zostać architektem wnętrz? Czym powinien charakteryzować się każdy współczesny architekt? Warszawa, Kraków, a może Wrocław – gdzie najlepiej rozwijać swoją aktywność zawodową w branży związane z architekturą?
Wszystko zaczyna się od marzeń – predyspozycje i zdolności
Architektura wnętrz to marzenie niejednego dziecka, a następnie licealisty, który po maturze chce wybrać swoją ścieżkę zawodową. Pewnych umiejętności, zdolności czy predyspozycji nie nauczą jednak potencjalnego architekta żadne studia. O czym mowa? Specyfika zawodu: architekt wymaga przede wszystkim odznaczania się:
– wyobraźnią przestrzenną;
– pasją oraz zapałem do wykonywania obowiązków;
– umiejętnościami plastycznymi i manualnymi;
– dokładnością, punktualnością oraz perfekcją w każdym calu;
– ponadprzeciętną kreatywnością;
– umiejętnością współpracy z innymi ludźmi;
– zdolnościami matematycznymi;
– chęciami do ciągłego samodoskonalenia.
Całkiem sporo, jednak to dopiero początki. Umiejętności zawodowe potencjalny architekt przyswoi na studiach. Swoje przygotowania do studiów należy zacząć jeszcze przed dostaniem się na wymarzony kierunek. Same postępowanie rekrutacyjne oraz egzamin na studia: architektura wnętrz zweryfikuje umiejętności kandydata z zakresu wykonywania rysunku technicznego czy malarstwa. Czasem do tego wszystkiego dochodzi egzamin wstępny z wiedzy o sztuce.
Studia – podstawa zdobycia zawodu
Studia na kierunku: architektura wnętrz można rozpocząć na Politechnikach, Akademiach Sztuk Pięknych oraz pozostałych uczelniach publicznych i prywatnych. Ukończenie studiów z tytułem magistra inżyniera to podstawa do rozpoczęcia działalności w zawodzie architekta. Absolwent architektury potrafi już świadomie kształtować otoczenie człowieka oraz organizować działalność projektową. Uczelnie techniczne kładą większy nacisk na zdobycie niezbędnych umiejętności technicznych. Z kolei Akademie Sztuk Pięknych kształtują niejedną artystyczną duszę.
Praca nad samym sobą i ciągłe samodoskonalenie
Po ukończeniu studiów: architektura wnętrz można śmiało szukać zatrudnienia w: biurach projektowych, muzeach, ale także na stanowiskach związanych ze scenografią filmową lub teatralną. W którym mieście idealną pracę znajdzie właśnie architekt? Warszawa, Kraków, Wrocław – prawdziwy raj to oczywiście rozwinięte metropolie. Każdy wykształcony architekt może zdecydować się również na otworzenia własnej działalności gospodarczej i pracę na zlecenie indywidualnego klienta. Współczesny architekt nie kończy swoje edukacji na studiach. Architekt wnętrz musi ciągle zapoznawać się z bieżącymi trendami tak, żeby proponować klientami nowoczesne i innowacyjne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *