Wydaje Ci się, że każdy może zostać architektem wnętrz? Nic bardziej mylnego! To zawód dedykowany tylko dla nielicznych, którzy jeszcze przed rozpoczęciem kierunkowych studiów odznaczają się wieloma wyjątkowymi cechami oraz umiejętnościami.
Zdobycie tytułu magistra inżyniera architektury wnętrz to spore wyzwanie. Czy jesteś na nie gotowy?

Początkowe wymagania dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani
Napisanie egzaminu maturalnego czy zdanie egzaminów wstępnych na studia dla architektów to tak naprawdę dopiero drugi etap. Droga do rozpoczęcia kształcenia na kierunku architektura wnętrz rozpoczyna się o wiele wcześniej.  Tak właściwie nawet o wiele, wiele, wiele wcześniej, ponieważ to, czy odniesiesz sukces w tej profesji zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz predyspozycji do wykonywania zawodu.
Każdy, kto chce profesjonalnie zająć się w przyszłości  projektowaniem przestrzeni, budynków użyteczności publicznej, domów czy designu powinien odznaczać się już kilka lat przed rozpoczęciem studiów: naprawdę rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną, dużym zamiłowaniem do historii sztuki oraz podstawową wiedzą z zakresu projektowania. Istotna będzie również wiedza z przedmiotów, w tym matematyki i fizyki.
Architekt wnętrz to z założenia prawdziwa dusza artystyczna, ale także osoba, która ma głowę dosłownie pełną pomysłów. Jeszcze przed rozpoczęciem edukacji kierunkowej trzeba posiadać również umiejętność wykonywania rysunków technicznych, mile widziane będą także podstawy malarstwa.
Jak widzicie, nie każdy może zostać architektem, już na początku trzeba spełnić sporo wymagań.

Pierwsze lata studiów na kierunku architektura wnętrz
To przede wszystkim weryfikacji motywacji oraz zmierzenie się z pierwszymi wyzwaniami architektonicznymi. Nie bez znaczenia jest oczywiście jeszcze wiedza teoretyczna.
Pierwszy etap edukacji na studiach architektura wnętrz trwa przeważnie trzy i pół roku. Przyszli inżynierzy architektury wnętrz muszą przygotować się na naprawdę intensywny czas w ich życiu.
Studencki wykonują swoje pierwsze, choć wciąż nieskomplikowane autorskie projekty, weryfikując tym samym motywacje do wykonywania zawodu w przyszłości. Przyszli architekci odbywają także  praktyki w biurach projektowych, zaznajamiając się ze światem projektowania przestrzeni, budynków, domów czy mieszkań. Oczywiście nie brakuje wyzwań, takich jak projektowanie w różnych stylach.

Ostatnie lata nauki i pierwsze doświadczenia w pracy w zawodzie
Przez ostatnie lata studiów architekci wnętrz rozwijają szereg umiejętności praktycznych, głównie związanych z metodologią projektowania. Ciągle weryfikowana jest wiedza teoretyczna zdobyta we wcześniejszych latach kształcenia.
Po skończeniu studiów przychodzi czas na podjęcie pracy w zawodzie. Tutaj przydadzą się spore znajomości w renomowanych biurach architektonicznych. Architekt może rozpocząć również własną działalność.

Czy naprawdę jest tak trudno?
Niestety tak – architektura wnętrz to studia, które kształcą na wielu płaszczyznach. Student musi zdobyć wiedzę z wielu dziedzin, a przede wszystkim z:
– modelowania,
– techniki wykonywania rysunków technicznych.
– historii sztuki oraz kultury,
– ergonomii w urządzaniu wnętrz,
– projektowania komputerowego,
– rysunku,
– rzeźby,
– malarstwa.
Ćwiczenia, warsztaty, wykłady, projekty realizowane w grupach lub samodzielnie – architekci wnętrz muszą być przygotowani na wiele. Łatwa nie będzie z pewnością współpraca w wymagającymi klientami. Jedno jest pewne – architekt wnętrz to wciąż renomowany zawód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *